Cukierki z neuroprzekaźnikami

Powstały oczywiście w Japonii. Mają za zadanie pobudzać, relaksować, bądź też polepszać zdolności intelektualne. A wszystko to przy pomocy zawartych w nich neuroporzekaźników: kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) i forskoliny.

Z tej trójki tak na prawdę neuroprzekaźnikiem jest tylko GABA, który działa hamująco na neurony i stąd prawdopodobnie pomysł na jego działanie relaksujące.

BCAA są powszechnie stosowane w kulturystyce, gdyż, jak pisze portal bigpaker.net, „teoretycznie mogą blokować przechodzenie wolnego tryptofanu do mózgu. Prowadzi to do zmniejszenia wytwarzania serotoniny – neuroprzekaźnika, który jak się przypuszcza może być częściowo odpowiedzialny za rozwój zmęczenia podczas długotrwałych wytrzymałościowych wysiłków o charakterze tlenowym.” Cukierki z tymi aminokwasami mają pobudzać organizm do długiego wysiłku.

Podobnie forskolina, o której wiadomo tyle, że zwiększa stężenie cAMP w komórkach, jest wykorzystywana w suplementach diet jako środek wspomagający termogenezę i lipolizę, a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej. Według opakowania japońskich cukierków ma ona natomiast powodować nagły przypływ geniuszu.

Jestem oczywiście sceptycznie nastawiona do całego pomysłu faszerowania się neuroprzekaźnikami. Gdyby to było takie proste, przerażające ilości pochłanianego przez nas glutaminianu już dawno doporowadziłyby do reakcji ekscytotoksycznych w naszych mózgach.. Co więcej w internecie znajdziemy obszerną relację z zażycia tych trzech rodzajów cukierków, podsumowaną zdaniem: „Next time I want some candy to make me smart, I’ll buy a box of Smarties”.

Explore posts in the same categories: Uncategorized

Tagi: ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

4 Komentarze w dniu “Cukierki z neuroprzekaźnikami”

  1. Teloch Says:

    Ale przyznasz, że opakowania mają kosmiczne 😀

  2. neurofilka Says:

    o tak, opakowania są niesamowite.. smaki podobno też 😉


  3. co powiesz na wymiane linkami? pozdrawiam

  4. Nienna Says:

    Kurcze, samo opakownie by sprawiło, że bym to kupiła 😛 Niech sobie leży taki zielony GABA na półce 😀


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: