Włosy, syrop na kaszel i czekoladowe ciastka

Przedstawiam kilka ostatnich doniesień z ScienceDaily:

Ekspozycja na bodziec pobudzający apetyt może prowadzić do impulsywnego robienia zakupów, jak donosi najnowszy Journal of Consumer Research. Naukowcy z Uniwersytetu w Singapurze przeprowadzili badanie, w którym grupa kobiet przebywała w pokoju z ukrytą świeczką o aromacie czekoladowych ciastek. Kobiety te były dużo bardziej skłonne zdecydować się na kupno nowego swetra (nawet, gdy wcześniej deklarowały kłopoty finansowe), niż grupa kontrolna przebywająca w pokoju z bezzapachową świeczką. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że pobudzające apetyt bodźce wzbudzają w nas pewien popęd, który chcemy jak najszybciej zrealizować.
University of Chicago Press Journals (2008, January 12). Aroma Of Chocolate Chip Cookies Prompts Splurging On Expensive Sweaters. ScienceDaily.

Białko budujące ludzkie włosy i paznokcie może zostać wykorzystane do regeneracji uszkodzonych nerwów. Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine opublikowali wyniki badań prowadzonych na zwierzętach, które wskazują, że keratyna przyspiesza regenerację tkanki nerwowej i, co więcej, czyni ją bardziej skuteczną. Do tej pory jedynymi metodami leczenia uszkodzonych nerwów są techniki chirurgiczne, najnowsze odkrycie daje nadzieję na wykorzystanie w tym celu maści keratynowych.
Wake Forest University Baptist Medical Center (2008, January 12). Protein In Human Hair Shows Promise For Regenerating Nerves. ScienceDaily.

Według najnowszych danych z National Survey of Drug Use and Health (NSDUH), ponad 3,1 miliona Amerykanów w wieku od 12 do 25 lat chociaż raz w życiu zażyło lek na kaszel lub przeziębienie ze względu na ich właściwości narkotyzujące. Ta liczba jest porównywalna do liczby osób, które chociaż raz spróbowały LSD i wyższa od liczby osób deklarujących zażycie metamfetaminy. Przedawkowanie wielu dostępnych bez recepty leków na kaszel i przeziębienie może prowadzić do efektów takich, jak zaburzenia widzenia, koordynacji ruchowej, ból brzucha, wymioty, czy niekontrolowane skurcze mięśni.
Substance Abuse and Mental Health Services Administration (2008, January 13). Millions Of Young People Have Used Cough Syrup To Get High. ScienceDaily.


Najnowsze badania przeprowadzone w MIT potwierdziły różnice w przebiegu procesów poznawczych u ludzi z różnych kultur. Przede wszystkim różnice takie są obecne u osób reprezentujących kultury indywidualistyczne (jak USA, czy kraje zachodniej Europy) w stosunku do osób z kultur kolektywistycznych (jak Japonia czy Chiny). Wiadomo, że osoby z kultury Zachodu spostrzegają przedmioty raczej niezależnie od ich kontekstu i mają szczególne zdolności w ocenie właściwości obiektów, gdy nie muszą ich odnosić do innych. Całkiem przeciwnie zachowują się osoby z kultury Wschodniej, które spostrzegają przedmioty osadzone w szerszym kontekscie i nie sprawia im problemów porównywanie ich właściwości w odniesieniu do innych obiektów. W badaniu wykorzystującym funkcjonalny rezonans magnetyczny wykazano, że inne struktury są aktywne u osób z kultury Zachodu i Wschodu przy wykonywaniu różnych typów zadań.
Massachusetts Institute of Technology (2008, January 13). Culture Influences Brain Function, Study Shows. ScienceDaily.

Explore posts in the same categories: Bez kategorii

Tagi:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: